Dergi Basımı

HDE Bilişim & Yazılım Hizmetleri

Dergi Basımı günümüzde dergi baskıları sosyal, tarihi ve kültürel önemli bilgilere yer verip hayatımızın önemli değeri olan dergi baskıları, günümüzde hala hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Bir çok konuda dergi basımları yapılmakta olup dergi baskıları aylık, 3 aylık veya yılda bir defa dergi basımı yapılabilmektedir. Aylık veya 3 aylık basılan dergi baskıları bazen, topluluk bazen de tarihi, kültürel veya sosyal hayatı anlatmak için basılan dergi baskıları matbaa tesisleri içinde önemli bir yere sahip baskılı kitapçıklardır.

Moda dergileri, eğitim dergileri, okul dergi baskıları, sektör ticari dergi baskıları, kadın ve sağlık dergileri, enerji, çevre veya aklınıza gelebilecek her kategoride ürün ve hizmetlerin var olan bilgilerin evrakların, makalelerin, belgelerin yorumlar ve analiz ve araştırmacıların görsel ve grafiklerle bir araya getirdikleri basılı kitapçıklardır. Bu bilgiler ve belgelerle bir araya getirilen kitapçıklar matbaa tesislerimizde kaliteli ve yüksek baskı teknolojiyle üretimi gerçekleşmektedir.

Dergi basımında görsel tasarım çok önemli bir yere sahiptir

Grafik tasarım ile dergi baskılarında verilmek istenen mesajlar grafiklerle kolaylıkla anlatılabilmektedir. Dergi baskı aşamalarında önce sayfa düzeni, dizgisi ve görsel tasarım ile dergi baskıları, daha okunan, anlaşılan dikkat çekici bir kitapçık haline gelir. Bir çok dergi baskıları aylık yada 3 aylık belirli zamanlar ile basılır. İşte bu nedenle baskı kalitesi yüksek matbaa tesisleri ile çalışmak ve aynı matbaa ile devam etmek dergi baskılarında kaliteyi ön plana çıkaracaktır.

Dergi basımlarında görsel malzemelerin çözünürlükleri yüksek olması çok önemlidir. Kullanılacak olan görsellerin çözünürlüğü yüksek olması 305 piksel ayarlanmış resimlerin baskısı daha net ve kaliteli olmaktadır. Eğer baskılarda dia yerine opak kullanıldığı taktirde dergi basım kalitesi zayıflar ve dikkat çekiciliği azalır. Bu sebeplerle gerekirse görseller tekrardan çekilmeli ve yüksek çözünürlükte mümkünse 305 piksel ile hazırlanmalıdır. Dergi Basımı

Bilgisayar ortamında farklı grafik programlarıyla dergilerin dizgisi, tasarımı metin yazıları, röportajlar grafik tasarımcı tarafından gözü rahatsız etmeyecek ve okuyucular tarafından anlaşılabilecek tasarımla düzenlenmelidir. Görsellere farklılık katmak istenilirse belirli resimlere lokal veya kısmı lak uygulaması yapılabilmektedir. Görsellerin bu uygulama ile görsel kalitesi artmaktadır. Dergi baskılarında genel olarak kağıt seçimleri 90-130 gramaj arası kağıt kullanılır.

Dergi baskı fiyatlarında kağıt gramajları maliyeti düşürüp veya çıkarabilmektedir. Dergi kapaklarında ise 250-350 gramaj arası kullanılır. Dergi sayfalarından daha kalın kapaklar göz alıcı ve dergiyi daha sağlam ve dikkat çekici göstermektedir. Dergi baskı sonrası kapaklarda mat veya parlak selefon uygulaması yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak kapaklarda lokal veya kısmı lak, varak baskı, gofre yapılabilmektedir. Fakat bu uygulamaların tamamı dergi baskı fiyatlarını etkilemektedir. Dergi Basımı

Genelde okul dergi baskılarında kapaklarda parlak selefon, moda dergi baskılarında ise mat selefon tercih edilebilmektedir. HDE BİLİŞİM olarak biz, dergi baskılarında standart dört renk ofset baskı haricinde ekstra pantone renkler ile de baskı yapabilmekteyiz. Fakat baskılar 4 renk üstüyse dergi basım fiyatlarını etkiler baskı aşaması tamamlanınca ciltleme işlemlerine geçilir. En çok ciltleme amerikan cilt yada tel dikişli dergiler tercih edilir. Fiyat listemizde 44 sayfaya kadar dergi baskıları tel dikiş ciltli olup, 48 sayfa sonrası dergi baskılarında amerikan cilt uygulaması yapılmaktadır. Dergi baskı sonrası tek tek poşetlenerek poşetli dergi veya poşetlemeden dergilerin teslimatı yapılır.

Dergi basımında tasarım ekibiniz var ise tasarımı siz hazırlayabilirsiniz. Grafik tasarım ücretleri artı maliyettir. Dergi basımın dikkat edebilecek hususlar, sayfaların kalitesi, dergi kapağının kalitesi ve gramajı 300 gramaj önerilmekte olup özel uygulamalar selefon, lak kaliteyi artırıcı uygulamalardır. HDE BİLİŞİM olarak, biz 22 yıllık tecrübemiz, yüksek teknolojik makine parkurumuz ile dergi baskılarında çözüm ortağınızız. Dergi baskı fiyatları için mutlaka bizden fiyat isteyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir